Parodontitida je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů, za jehož vznikem stojí mikroorganismy. Tyto bakterie způsobují dočasné či trvalé poškození příslušných tkání (dáseň, alveolární kost, systém vazů a zubní cement). Bez efektivní léčby vede k postupné ztrátě zubů.
CÍL LÉČBY
Cílem léčby parodontitidy je snížit množství bakterií, které onemocnění vyvolaly, a stabilizovat stav parodontu natolik, aby již nedocházelo k progresi onemocnění a tím k ke snižování stability zubů a jejich viklavosti. Úspěšná léčba je závislá na úzké spolupráci pacienta, zubního lékaře a dentální hygienistky.
PRŮBĚH LÉČBY
Jedním z hlavních faktorů podporující růst patogenních bakterií je plak a zubní kámen, který je nutno odstranit. Základem je důkladné odstranění infikované tkáně, povlaku a zubního kamene dentální hygienistkou, která stanoví individuální plán dentální hygieny. Úpravu převislých či nevhodných výplní a odstranění jiných iritačních faktorů podporujících vznik a setrvání zánětu zajišťuje zubní lékař ve spolupráci s parodontologem. Pacientova péče je však klíčová! Při nedodržení perfektní ústní hygieny, správného používání doporučených pomůcek (zejména pak mezizubních kartáčků, nití a vhodné techniky čištění) na pravidelné bázi nedojde ke zhojení tkaniv, což zapříčiníprogresi onemocnění. Pravidelné návštěvy na dentální hygieně, u zubního lékaře a parodontologa jsou v průběhu aktivní léčby nezbytné. Nezřídka bývá doporučena taktéž invazivnější forma terapie jako je otevřená kyretáž, gingivoplastika nebo prohloubení vestibula. Tuto invazivní formu pacient podstupuje po konzultaci s parodontologem na základě jeho doporučení.
Frekvence návštěv se liší dle stavu. Při stanovení diagnózy parodontitis je nezbytné určit akutnost onemocnění, progresi a rizikové faktory. Většina pacientů podstupuje sérii návštěv u DH v krátkých časových intervalech za sebou pro postupné odstranění subgingiváního kamene a infikované tkáně prostřednictvím uzavřené kyretáže, což může být časově a finančně náročné. Poté jsou stanoveny kontrolní návštěvy za účelem monitorování stavu, krvácivosti a úrovně osobní ústní hygieny. Není výjimkou, že pacient s akutní formou parodontitis podstupuje úvodní návštěvu, 4-6 hodinových návštěv, při kterých proběhne kyretáž, a další série 2-4 kontrolních návštěv podle snaživosti pacienta. Následně, při ústupu aktivní formy, je pacient monitorován po dobu alespoň 2 let každé 3 měsíce, až v případě jeho preciznosti může ošetřující stanovit delší časový úsek pro pravidelnou návštěvu.
Léčba parodontitidy je dlouhodobá a je nutno počítat s tím, že je nutná aktivní, pečlivá spolupráce pacienta a že onemocnění se může kdykoli navrátit v případě polevení v péči o dutinu ústní.